Likopen 30 kapsułek, Carocelle

79.00 PLN
(cena zawiera podatek VAT)

Likopen jest naturalnym barwnikiem syntetyzowanym przez niektóre rośliny i drobnoustroje, ale nie przez zwierzęta i ludzi. Jest karotenoidem, acyklicznym izomerem β-karotenu, jednakże nie ma działania witaminy A.

Likopen ma zdolność wygaszania tlenu singletowego i zapobiegania uszkodzeniu oksydacyjnemu innych cząsteczek i struktur komórkowych ze względu na swoją unikalną budowę – 11 sprzężonych wiązań podwójnych i brak pierścieni.

Jako polien ulega izomeryzacji cis-trans indukowanej przez światło, energię cieplną lub reakcje chemiczne. Likopen pochodzący z naturalnych źródeł roślinnych występuje głównie w konfiguracji trans, postaci najbardziej stabilnej pod względem termodynamicznym. W osoczu ludzkim, likopen jest mieszaniną izomerów zawierającą 50% całkowitego likopenu w postaci izomerów cis.

Najbogatszym źródłem likopenu są pomidory, dostarczające 85% całkowitego likopenu dostępnego w diecie. Likopen nadaje również czerwone zabarwienie różowym grejpfrutom, arbuzowi, papai, jagodom goji i guawie. Ocenia się, że 80% likopenu w diecie Amerykanów pochodzi z pomidorów i ich przetworów, takich jak sos pomidorowy, przecier pomidorowy i keczup.

W szeregu badań informowano, że dieta bogata w pomidory i ich przetwory zawierające likopen chroni przed różnymi chorobami przewlekłymi zmniejszając uszkodzenia oksydacyjne.

Likopen chroni przed :

1) Chorobami sercowo-naczyniowymi - badania epidemiologiczne dostarczają istotnych dowodów potwierdzających rolę likopenu w zapobieganiu chorobie wieńcowej serca.

2)  Chorobami układu kostnego - w badaniach nad likopenem rozpoczęto prace nad możliwością wykorzystania tego przeciwutleniacza w profilaktyce chorób kości. Badania wykazują, że likopen wywiera działanie pobudzające na proliferację komórek i na frakcję kostną alkalicznej fosfatazy będącą markerem różnicowania osteoklastów  oraz hamuje tworzenie i resorpcję osteoklastów.

3) Nowotwory - meta-analiza 72 różnych badań wykazała, że spożycie likopenu oraz stężenia likopenu we krwi były odwrotnie zależne od kilku rodzajów raka, w tym gruczołu krokowego, piersi, szyjki macicy, jajnika, wątroby i innych narządów. Likopen wykazywał działanie antykancerogenne w gruczole piersiowym, wątrobie, skórze i płucu w modelach mysich oraz hamował rozwój ognisk nieprawidłowych krypt w jelicie grubym szczura.

4) Bezpłodnością męską - naukowcy rozpoczynają badania nad rolą likopenu w ochronie plemników przed uszkodzeniem oksydacyjnym prowadzącym do niepłodności. Badania prowadzone w Indiach dotyczą tej zależności i suplementacji likopenu. W jednym z badań (8 mg/dobę suplementu likopenu z wyciągu oleożywicy z pomidorów) u uczestników doszło do poprawy liczebności plemników, ruchliwości plemników oraz poprawy morfologii plemników. Likopen ma istotne działanie antyangiogenne in vitro i ex vivo.

rafinowany olej z nasion słonecznika, żelatyna, subst.utrzymująca wilgoć- glicerol, lecytyna z nasion soi ( zawiera 20% fosfatydylocholiny), oleożywica likopenowa z pomidorów, barwniki: tlenki i wodoretlenki żelaza, dwutlenek tytanu.
1 kapsułka dziennie zawiera : 7 mg likopenu, 10 mg fosfatydylocholina. Spożywać 1 kapsułkę dziennie w trakcie posiłku. Nie przekraczać porcji zalecanej do spożycia w ciągu dnia.
30 kapsułek (karotenoidowo – fosfolipidowe micele)
Drukuj

Podobne produkty